Franciszek Baryła - Legion Bajończyków

Regulamin forum
Możesz zostawić ślad swojej obecności na moich stronach internetowych, wpisując się do księgi gości, najlepiej opisując, jaką stronę odwiedzałeś(-aś). Jeżeli jednak chciał(-a)byś, żebym ja lub ktoś inny mógł odpowiedzieć na Twój wpis, to zostaw swojego mejla (adres poczty elektronicznej) lub jakieś inne namiary... Podając mejla, na wszelki wypadek NIE używaj znaku "@" (małpa), jeśli nie chcesz dostawać spamu (niechcianych reklam). Niechciane treści reklamowe, obraźliwe, nieprzyzwoite lub szkodliwe mogą być usunięte bez ostrzeżenia.
ODPOWIEDZ
krzymen
Imię i nazwisko: Krzysztof Menel
Pokrewieństwo z naszą Rodziną: nie jestem potomkiem żadnego z waszych przodków

Franciszek Baryła - Legion Bajończyków

Post autor: krzymen » poniedziałek, 12 stycznia 2015, 12:59

Szanowni Państwo,

W związku z setną rocznicą bitwy pod Arras w 1915 r., w której uczestniczyli także Polacy - tzw. Bajończycy, poszukuję informacji o tych polskich ochotnikach. Parę dni temu natrafiłem na stronę p. Macieja Roga, a tam na b. ciekawe informacje o Franciszku Baryle!
http://genealogia.mrog.org/MR01278.html
Franciszek Baryła/François Baryla był żołnierzem Legionu Bajończyków, a po wojnie aktywnym działaczem polskich organizacji kombatanckich we Francji. W marcu 1915 r. legionista 2 kl. Franciszek Baryła został ranny w sektorze des Marquises. Ocalał z walk 9 maja i 16 czerwca 1915, kiedy to większość Bajończyków poległa lub została ranna. W 1932 r. został odznaczony Krzyżem Niepodległości przez Prezydenta RP.
Na umieszczonej tu fotografii z 1915 r. jest w mundurze kaprala 253 RI, z szewronami za co najmniej 18 miesięcy służby frontowej. Oznacza to, że po rozwiązaniu polskiej kompanii (tzw. Legionu Bajończyków) pozostał w wojsku, ale skorzystał z możliwości przeniesienia się z Legii Cudzoziemskiej do regularnej armii francuskiej. Posiadam dwie odbitki fotografii z 1914 r., gdzie wśród Bajończyków stoi żołnierz bardzo podobny do Fr. Baryli! Ten sam zarost i b.podobne rysy twarzy!
Interesują mnie - służba Fr. Baryli w armii francuskiej, działalność w polskich organizacjach kombatanckich, a także okoliczności śmierci w 1942 r. Większość Bajończyków poległa w czasie Wielkiej Wojny. Z pośród nielicznych ocalałych jeden poległ w 1920 r. a co najmniej czterech zostało zamordowanych przez Niemców (trzech w Polsce i Fr. Baryła we Francji) i jeden przez Sowietów (Charków 1940) w czasie II w.ś.

Bardzo proszę o kontakt
Krzysztof

ODPOWIEDZ