Sztuczki

Awatar użytkownika
Maciej Róg
Posty: 164
Rejestracja: czwartek, 19 kwietnia 2007, 23:33
Imię i nazwisko: Maciej Róg
Pokrewieństwo z naszą Rodziną: rodzina Kazimierza Roga i Grażyny Kalinowskiej
JSFamilia: jestem szczęśliwym użytkownikiem skryptu genealogicznego JSFamilia
nk.pl: http://nasza-klasa.pl/profile/160761
Lokalizacja: Brzeg, Polska
Kontakt:

Sztuczki

Post autor: Maciej Róg » sobota, 10 stycznia 2009, 14:52

W notatkach i w większości właściwości (atrybutów) rekordów (tam gdzie można wpisać kilka linijek, a nie tylko jedną) można użyć kilka sztuczek.

Po pierwsze, odsyłacze do rekordów według składni @:identyfikator_rekordu@ lub @:identyfikator@@tekst@, np. @:i34@ lub @:mz1954@@cioci Madzi@. Mogą to być różne rekordy, nie tylko osoby, ale także miejsca, a nawet zdarzenia. Dawniej po pierwszym znaku @ musiał paść typ rekordu (individual, object, event, site, institution, note), ale obecnie nie musi (choć nadal może). Identyfikator rekordu można łatwo ustalić w przeglądarce rekordów: na samym dole w prawym rogu albo najeżdżając na odsyłacz powinien pokazać się identyfikator w [nawiasach], dymek lub w adresie URL linku jest to fragment po słowach "&id=...".

Po drugie, można wpisać dowolny kod HTML. Najprostszym przypadkiem jest <b>pogrubienie</b> (jest to znacznik "b" jak "bold" z ang. czcionka wytłuszczona) lub <i>kursywa</i>. Można wstawiać własne odnośniki:

Kod: Zaznacz cały

<a href="http://www.onet.pl/">widzialny tekst</a>
Uwaga: polecam jednak dodanie formułki target, żeby kliknięcie na linku nie zamknęło nam okna JSFamilii:

Kod: Zaznacz cały

<a href="http://www.onet.pl/" target="_blank">link</a>
Oczywiście, jeśli tekst widzialny linka jest taki sam jak adres, wystarczy wpisać sam adres, gdyż JSF sama stworzy z tego link.

Można też wstawić obrazek:

Kod: Zaznacz cały

<img src="http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/29/KotDomowy.jpg" height="303px" width="507px">
Inne znaczniki HTML, jakie można wpisać, można odnaleźć w internecie wpisując w wyszukiwarce frazę „znaczniki HTML”. Polecam kurs Pawła Wimmera.

Po trzecie, można wreszcie, ale to trochę bardziej skomplikowane, wstawić własny skrypt (polecenie) ujęty w znaki ###treść_polecenia### (na początku i na końcu polecenia, ale polecenie może być fragmentem większego tekstu, w którym może być wiele poleceń). Dla przykładu moja notatka:
http://genealogia.mrog.org/contact.html
wygląda następująco:

Kod: Zaznacz cały

Widzisz ###JSF.rvRecord&&JSF.rvRecord.lifeStatus=='dead'? 'swojego krewnego' :'siebie'### na tym drzewie genealogicznym? ###top.r19form('Skontaktuj')### się ze @:MR1224@@mną@, jesteśmy kuzynami!
JSF.rvRecord jest to aktualnie wyświetlany rekord, do którego w powyższym przypadku przypięto notatkę, przy czym taki rekord może nie być aktualnie wyświetlany (bo np. wyświetlamy listę notatek w zestawieniach genealogicznych), dlatego jest koniunkcja JSF.rvRecord&& Dalej jest dostęp do właściwości .lifeStatus tego rekordu, która może być równa "alive", "dead" lub "unknown". Właściwość ".lifestatus" odpowiada faktowi, czy osoba żyje czy już zmarła. Jeśli osoba nie żyje, to piszemy komunikat do jej krewnych, a jeśli osoba żyje, to piszemy komunikat do niej samej. Oczywiście, to tylko przykład, ale możliwości są nieograniczone (np. właściwość .sex=="female" to kobieta). Dalej w kolejnym wewnętrznym skrypcie (###) jest odwołanie do funkcji "top.r19form", którą napisałem sobie poza samą JSFamilię (tworzy ona zindywidualizowany link do formularza kontaktowego, np. patrz http://genealogia.mrog.org/MR1119.html). Na końcu zwykły link do rekordu @individual:MR1224@ lub skrótowo @:MR1224@ oraz tekst linku czyli @@mną@.

Przy pisaniu wewnętrznych ###skryptów### trzeba bardzo uważać na składnię, gdyż najmniejsza literówka może spowodować, że nie osiągniemy pożądanego rezultatu, a zamiast niego pokaże się brzydki komunikat o błędzie.
Maciej Róg
www.mrog.org

Awatar użytkownika
Greg40
Posty: 52
Rejestracja: czwartek, 26 lutego 2009, 09:06
Imię i nazwisko: Grzegorz Kociubowski
Pokrewieństwo z naszą Rodziną: nie jestem potomkiem żadnego z waszych przodków
JSFamilia: jestem szczęśliwym użytkownikiem skryptu genealogicznego JSFamilia
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Sztuczki

Post autor: Greg40 » czwartek, 9 kwietnia 2009, 21:21

We właściwościach miejsca/odsyłacze , przy bardziej złożonych adresach stron www, aż się prosi o zastosowanie składni <A HREF="http://host.domena>Tekst</A>. Jednak skrypt nie akceptuje znaków "<" ">". Oglądając Twoje strony Maćku widać, że wykonujesz to w jakiś sposób. Tylko jaki ? :)
Pozdrawiam
Grzegorz Kociubowski

ODPOWIEDZ