Historia miejsca

Awatar użytkownika
Maciej Róg
Imię i nazwisko: Maciej Róg
Pokrewieństwo z naszą Rodziną: rodzina Kazimierza Roga i Grażyny Kalinowskiej
JSFamilia: jestem szczęśliwym użytkownikiem skryptu genealogicznego JSFamilia
nk.pl: http://nasza-klasa.pl/profile/160761
Kontakt:

Historia miejsca

Post autor: Maciej Róg » czwartek, 11 czerwca 2009, 14:56

W JSFamilii jest możliwość wprowadzenia zdarzenia „historia miejsca”. Zdarzenie to może być wykorzystywane w trzech celach:
  • do podmiany nazwy w zdarzeniu na historyczną, np. mój dziadek Jan Róg urodził się w 1914 r. w miejscowości współcześnie znanej jako Nowa Dęba, ale wówczas była to tylko Dęba (patrz link)
  • do podmiany hierarchii miejsca w zdarzeniu na historyczną, np. w powyższym zdarzeniu na mapach nie było jeszcze Polski, lecz Galicja w Austro-Węgrzech, co jest odnotowywane automatycznie przez skrypt (w chwili pisania tych słów powyższy link akuratnie tego nie zawiera, jest to błąd, który chcę naprawić, czytaj dalej)
  • do zwykłego odnotowania na podstronie dotyczącej miejsca, że miało miejsce jakieś zdarzenie
Dotychczas przy edytowaniu „historii miejsca” dostępne były tylko punktowe formaty daty („w pewnym momencie”). Poprzez użycie formatu „przed” i „po” próbowałem w mojej prywatnej bazie danych wymusić wyżej wymienioną podmianę nazwy i hierarchii na historyczne. Niestety, w takim układzie czasem powoduje to błędy, czasem działa niejednolicie (nie wiedzieć czemu), a czasem nie działa w ogóle. Jak stwierdziłem, wynika to z punktowego podejścia do czasu w tych zdarzeniach.

Dlatego też w najbliższym czasie (prawdopodobnie wersja 2.8.20) zdarzenie to będzie miało dostępny również format ciągły („od pewnego momentu do pewnego momentu”). Dzięki temu jasno i klarownie można wskazać, że dana nazwa lub hierarchia obowiązywały w określonym okresie.

Opisując to w szczegółach, znikną takie właściwości (nazwa miejsca, rodzaj miejsca) i przypisane rekordy (miejsce nadrzędne, miejsce alternatywne), które w nazwie miały słowa typu „poprzednio/wcześniej/dotychczas”, „następnie/później/odtąd” lub podobne. Zostaną one zastąpione w edytorze przez pojedyncze właściwości i pojedyncze przypisane rekordy, które mają obowiązywać dla podanego okresu czasu (a nie przed datą lub po niej).

Inaczej mówiąc, dotychczas można było wpisać datę punktową „w 1918 r.” i podać w jednym zdarzeniu osobno wcześniejszą (np. „Maydan”) i późniejszą nazwę (np. „Majdan”). Po nowemu należy utworzyć dwa zdarzenia z datami ciągłymi i odpowiednimi pojedynczymi nazwami, np. „Maydan + do 1918 r.” oraz osobne zdarzenie „Majdan + po 1918 r.”.

Muszę zaznaczyć, że nadal nie będzie przeciwskazań, aby posługiwać się punktowymi formatami dat w historii miejsca. Takie jednak zdarzenia nie będą brane pod uwagę przy automatycznej podmianie wersji nazwy/hierarchii na historyczną.

Wszystko, co napisałem powyżej, dotyczy jednak nowo edytowanych zdarzeń, wcześniej zapisane zdarzenia oczywiście nie skasują się same, ale też nie poprawią się same. Należy je samemu poprawić takie zdarzenia jak tylko ukaże się nowa wersja skryptu, ale dotyczy to oczywiście tylko samych zdarzeń „historie miejsc”. Niestety, o ile mógłbym zmusić skrypt do automatycznego tworzenia z jednego starego zdarzenia dwóch nowych zdarzeń, to nie jestem w stanie automatycznie rozstrzygnąć, jak skrypt powinien się zachować dla daty „przed/po”. Dlatego takie zdarzenia będzie trzeba poprawiać samemu.

Jak na razie mam świadomość takiego drobnego utrudnienia dla użytkowników skryptu. Myślę jednak, że poza mną niewiele osób korzystało dotychczas z możliwości zapisania „historii miejsc”, więc ich nie będzie dotyczyć ten problem w ogóle. Myślałem też o ewentualnym automatycznym konwerterze, ale chyba szkoda mojego czasu, jeśli poprawiłby on tylko kilka rekordów na wszystkich istniejących wersjach JSFamilii.

Jak zwykle czekam na uwagi i propozycje (w tym wątku proszę jednak pamiętać o temacie: historia miejsca, inne informacje proszę zamieszczać w odrębnych wątkach).
Maciej Róg
www.mrog.org