Rodzice osoby związanej z rodziną poprzez małżeństwo

Awatar użytkownika
Greg40
Imię i nazwisko: Grzegorz Kociubowski
Pokrewieństwo z naszą Rodziną: nie jestem potomkiem żadnego z waszych przodków
JSFamilia: jestem szczęśliwym użytkownikiem skryptu genealogicznego JSFamilia
Kontakt:

Rodzice osoby związanej z rodziną poprzez małżeństwo

Post autor: Greg40 » sobota, 30 stycznia 2010, 11:00

Często członkowie rodziny (rodu) podają mi dane swoich małżonków wpisując imiona jego rodziców. Trochę mi głupio im tłumaczyć, że nie mogę wpisywać rodziców małżonków, bo zaczną mi się tworzyć nowe rody. Myślę że rozwiązaniem byłoby i niejako kompromisem, zaimplementowanie możliwości dodawania takich danych we właściwościach osoby na zasadzie rodziców chrzestnych.

Siedząc ostatnio w metrykach spisujesz również (zapewne) imię i nazwisko księdza, który udzielał chrztu lub aktu małżeństwa.
skrypt ma możliwość dodania takiej osoby ale tylko podczas wpisywania ślubu i tylko z koniecznością dodania jej do bazy.Myślę że warto dodać opcję księdza do rekordów chrztu i w obu przypadkach dać opcję wyboru: wybór osoby księdza z bazy lub dopisanie w formie tekstowej.

Pozdrawiam
Grzegorz Kociubowski

Awatar użytkownika
Maciej Róg
Imię i nazwisko: Maciej Róg
Pokrewieństwo z naszą Rodziną: rodzina Kazimierza Roga i Grażyny Kalinowskiej
nk.pl: http://nasza-klasa.pl/profile/160761
Kontakt:

Re: Rodzice osoby związanej z rodziną poprzez małżeństwo

Post autor: Maciej Róg » sobota, 30 stycznia 2010, 13:51

Witaj,
Greg40 pisze:Często członkowie rodziny (rodu) podają mi dane swoich małżonków wpisując imiona jego rodziców.
Też tego doświadczam. Kiedyś takie dane ignorowałem, dziś je dopisuję do bazy danych, łącznie z nadaniem numeru w moim rejestrze.
Greg40 pisze:Trochę mi głupio im tłumaczyć, że nie mogę wpisywać rodziców małżonków, bo zaczną mi się tworzyć nowe rody. Myślę że rozwiązaniem byłoby i niejako kompromisem, zaimplementowanie możliwości dodawania takich danych we właściwościach osoby na zasadzie rodziców chrzestnych.
Chyba Ciebie zawiodę, gdyż po przemyśleniu (już zacząłem pisać pod to odpowiedni kod) stwierdzam, że nie mogę tego wprowadzić. Technicznie problemu nie ma, byłoby tak jak napisałeś jak z rodzicami chrzestnymi. Ale to zrodzi zbyt wiele do poprawiania. Rodziców chrzestnych pokazuję tylko w przeglądarce osób tylko w dwóch miejscach (opis osoby, właściwość zdarzenia). Natomiast rodziców pokazuje się wszędzie gdzie tylko popadnie: od przeglądarki osób (w opisie i na drzewie) i zdarzeń, przez wykres potomków i przodków, po różne zestawienia genealogiczne. Nie podejmuję się przerabiania skryptu teraz, bo za chwilę ludzie będą pytać dlaczego tych rodziców nie widać np. w zestawieniu nazwisk. To jest kilkadziesiąt miejsc do poprawy.

Proponuję natomiast inny wariant, który ja zastosowałem. Takie „wrzuty” wyłączam spod protoplasty rodu (w zestawieniach) za pomocą istniejącej już właściwości osoby „protoplasta rodu” »» gdzie wybieram »» „nie jest protoplastą” (zamiast domyślnego „automatycznie — zalecane!”). To może kilka kliknięć więcej, ale możesz dodawać źródła i jest uwzględniany na zestawieniach genealogicznych (w razie innej potrzeby można i to wyłączyć, jeszcze inną właściwością osoby „w zestawieniach genealogicznych” »» „pomijaj”). Myślę, że taki wariant jest lepszy. W końcu jeśli pociągniesz nitkę w linii bocznej, nie będzie problemu przerabiania właściwości na rekordy.

Jeśli masz inne zdanie, przytocz argumenty, nie wiem czy mnie przekonasz, ale przynajmniej wymienimy się doświadczeniami :-)
Greg40 pisze:Siedząc ostatnio w metrykach spisujesz również (zapewne) imię i nazwisko księdza, który udzielał chrztu lub aktu małżeństwa.
No to chyba Cię jeszcze raz zdziwię, ale nie. Nie spisuję udzielających sakramentów. Mam mało czytelne podpisy i ten element pomijam.
Greg40 pisze:Skrypt ma możliwość dodania takiej osoby ale tylko podczas wpisywania ślubu i tylko z koniecznością dodania jej do bazy.Myślę że warto dodać opcję księdza do rekordów chrztu i w obu przypadkach dać opcję wyboru: wybór osoby księdza z bazy lub dopisanie w formie tekstowej.
Dodałem dla chrztów, małżeństw, pogrzebów, katechumenów, bierzmowania, pierwszej Komunii, święceń biskupich. Będzie dopiero w kolejnej wersji (2.9.37 lub późniejszej). Tak jak rodzice chrzestni, czyli w rekordach można nadal wybrać z bazy, ale można też właściwością.

W kontekście poprzednio rodziców chrzestnych, świadków ślubu a teraz księży (i nieuwzględnionych przeze mnie rodziców) muszę zaznaczyć minus takiej techniki. Trudno znaleźć inne zdarzenia, w których uczestniczyła ta sama osoba.
Greg40 pisze:Pozdrawiam
Pozdrawiam serdecznie.
Maciej Róg
www.mrog.org

Awatar użytkownika
Greg40
Imię i nazwisko: Grzegorz Kociubowski
Pokrewieństwo z naszą Rodziną: nie jestem potomkiem żadnego z waszych przodków
Kontakt:

Re: Rodzice osoby związanej z rodziną poprzez małżeństwo

Post autor: Greg40 » niedziela, 31 stycznia 2010, 11:32

Proponuję natomiast inny wariant, który ja zastosowałem. Takie „wrzuty” wyłączam spod protoplasty rodu (w zestawieniach) za pomocą istniejącej już właściwości osoby „protoplasta rodu” »» gdzie wybieram »» „nie jest protoplastą” (zamiast domyślnego „automatycznie — zalecane!”). To może kilka kliknięć więcej, ale możesz dodawać źródła i jest uwzględniany na zestawieniach genealogicznych (w razie innej potrzeby można i to wyłączyć, jeszcze inną właściwością osoby „w zestawieniach genealogicznych” »» „pomijaj”). Myślę, że taki wariant jest lepszy. W końcu jeśli pociągniesz nitkę w linii bocznej, nie będzie problemu przerabiania właściwości na rekordy.
A o takim rozwiązaniu nie pomyślałem i muszę przyznać że jest wystarczające. Od kilku kliknięć więcej palec nie rozboli.
No to chyba Cię jeszcze raz zdziwię, ale nie. Nie spisuję udzielających sakramentów. Mam mało czytelne podpisy i ten element pomijam.
Mam również nieczytelne podpisy, ale zawsze coś można odczytać i sięgnąć do innych źródeł w celu weryfikacji. Byli w ówczesnych czasach kimś znaczącym dla środowiska w którym żyli nasi przodkowie i dla nich samych . Przyjąłem więc zasadę że należy się im ode mnie chociaż notka biograficzna podpięta pod osobę udzielającą sakramentów. Gdzie byś teraz szukał przodków gdyby nie księgi metrykalne :)
Grzegorz Kociubowski

ODPOWIEDZ