Wyszukiwarka z podpowiedzami

Awatar użytkownika
Maciej Róg
Imię i nazwisko: Maciej Róg
Pokrewieństwo z naszą Rodziną: rodzina Kazimierza Roga i Grażyny Kalinowskiej
JSFamilia: jestem szczęśliwym użytkownikiem skryptu genealogicznego JSFamilia
nk.pl: http://nasza-klasa.pl/profile/160761
Kontakt:

Wyszukiwarka z podpowiedzami

Post autor: Maciej Róg » niedziela, 31 stycznia 2010, 02:22

W testowej wersji JSFamilii (2.9.37) dodałem nowy rodzaj wyszukiwarki w pasku menu, wystarczy zacząć wpisywać pierwsze litery wyrazów, a reszta sama sukcesywnie się podpowiada, tworząc pod spodem listę.
wyszukiwarka.jpg
Czy to się sprawdza?

Czy mogę tym zastąpić starą listę rekordów pokazującą się w wyskakującym okienku?

Czy na podobnych zasadach mogę usunąć listy rekordów w edytorze rekordów?

Co z obecną wyszukiwarką w okienku dialogowym (ALT+F)?
Maciej Róg
www.mrog.org

Awatar użytkownika
Greg40
Imię i nazwisko: Grzegorz Kociubowski
Pokrewieństwo z naszą Rodziną: nie jestem potomkiem żadnego z waszych przodków
Kontakt:

Re: Wyszukiwarka z podpowiedzami

Post autor: Greg40 » niedziela, 31 stycznia 2010, 11:05

Niestety w konfiguracji Win XP sp2 + Firefox 3.6 / iexplorer 7.0 to nie działa. Spróbuję wieczorem zainstalować poprawkę sp3 i sprawdzę jeszcze raz. Jeśli chodzi o resztę pytań jeśli wyszukiwarka zadziała bez względu na zainstalowany system i przeglądarkę internetową to z powodzeniem zastąpi wyszukiwarkę w okienku dialogowym i listę rekordów w wyskakującym okienku. Zostawił bym jednak listy rekordów w edytorze rekordów - powód? - by używać nowej wyszukiwarki muszę wiedzieć co chcę szukać i co zacząć w nią wpisywać, a nie sposób spamiętać wszystkie nazwiska osób. Była by więc tylko utrudnieniem w korzystaniu z edytora rek.
Przy okazji informacja: sztuczny pasek stanu nie działa pod Win XP sp2+firefox, ale działa pod iexplorerem. Ale traktuję go jako rodzaj "bajerku" i nie jest on ważny w funkcjonowaniu skryptu.

Obrazek
Obrazek
Grzegorz Kociubowski

Awatar użytkownika
Maciej Róg
Kontakt:

Post autor: Maciej Róg » niedziela, 31 stycznia 2010, 11:27

Greg40 pisze:Niestety w konfiguracji Win XP sp2 + Firefox 3.6 / iexplorer 7.0 to nie działa. Spróbuję wieczorem zainstalować poprawkę sp3 i sprawdzę jeszcze raz.
A co konkretnie nie działa, tj. w jaki sposób nie działa? Wywala błędy? Nie pokazuje się w ogóle? Pokazuje się w innym miejscu? A może pokazuje się tylko pole do wpisywania, a nie pokazują się już podpowiedzi? Albo lista podpowiedzi nie nadaje się do klikania? Albo nie działa chodzenie klawiszami w górę i w dół? A może cały czas widnieje komunikat, że wyszukiwarka nie jest gotowa? Chciałbym wiedzieć, żeby to ulepszyć...
Greg40 pisze:Jeśli chodzi o resztę pytań jeśli wyszukiwarka zadziała bez względu na zainstalowany system i przeglądarkę internetową to z powodzeniem zastąpi wyszukiwarkę w okienku dialogowym i listę rekordów w wyskakującym okienku. Zostawił bym jednak listy rekordów w edytorze rekordów - powód? - by używać nowej wyszukiwarki muszę wiedzieć co chcę szukać i co zacząć w nią wpisywać, a nie sposób spamiętać wszystkie nazwiska osób. Była by więc tylko utrudnieniem w korzystaniu z edytora rek.
Właśnie dlatego pytam, bo co dwie głowy to nie jedna. Racja. Nowa wyszukiwarka uniemożliwia przeglądanie wszystkich rekordów. A powinna. Czy jeśli dodam taką funkcjonalność, że wpisując np. gwiazdkę „*” (jeszcze tego nie ma — na wypadek gdybyś chciał sprawdzić) spowoduje się wyświetlenie wszystkich rekordów, to czy to coś zmieni i wówczas będę mógł wywalić stare listy z edytora?
Greg40 pisze:Przy okazji informacja: sztuczny pasek stanu nie działa pod Win XP sp2+firefox, ale działa pod iexplorerem. Ale traktuję go jako rodzaj "bajerku" i nie jest on ważny w funkcjonowaniu skryptu.
Odpowiedziałem w osobnym wątku.

Jeszcze a propos pierwszego obrazka:
Greg40 pisze:Obrazek
... to nie podoba mi się krzaczek za napisem „wpisz szukany rekord”. Powód? Tam nie powinno być już żadnego innego znaku. Tekst kończy się literą „d” (z wyrazu „rekord”) i nic więcej nie jest tam wstawiane. Więc nie powinno być tam żadnego innego znaku, w tym krzaczka. Nie wiesz skąd to się wzięło?

Przy okazji widzę problem z przyciskiem Wstecz. Pogłówkuję nad nim. Czy mógłbyś proszę włączyć dodatek „Narzędzia dla programistów”, następnie po odświeżeniu w menu Narzędzia wybrać „Analiza obiektów JavaScript”, jako nazwę wpisz „JSF.wsInput”, a z okienka jakie wyskoczy proszę skopiuj i prześlij mi treść? Chodzi o to pod jaką właściwością stare przeglądarki zapisują położenie i rozmiary elementów na stronie (DOM).

DZIĘKUJĘ ZA PIERWSZE UWAGI!!!
Maciej Róg
www.mrog.org

Awatar użytkownika
Maciej Róg
Kontakt:

Post autor: Maciej Róg » niedziela, 31 stycznia 2010, 15:55

Grzegorzu,

Jeszcze coś sobie uświadomiłem. Masz inne tło. Jeśli modyfikowałeś sam CSS (katalog JSFamilia/skins/) pamiętaj, że ja też edytuję te pliki — powinieneś doklejać swoje modyfikacje na końcu plików, a przy aktualizacji za każdym razem dopisywać to do nowych plików. Jeśli przywracasz stary plik CSS, to nie masz informacji o sposobie wyświetlania nowych elementów. Możesz je nadal edytować, tylko przed aktualizacją trzeba skopiować modyfikacje ze starych plików, zaś po aktualizacji należy ponownie wkleić skopiowane modyfikacje na koniec kodu źródłowego w nowych plikach.

Być może dlatego u Ciebie wyszukiwarka i przycisk Wstecz nie działają jak trzeba?

Pozdrawiam,
MR
Maciej Róg
www.mrog.org

Awatar użytkownika
Greg40
Kontakt:

Post autor: Greg40 » poniedziałek, 1 lutego 2010, 16:35

No i dobrze że sobie uświadomiłeś bo trafiłeś w sedno. Rzeczywiście nie podmieniłem folderu ze skórkami. Teraz działa jak należy i przycisk wstecz jest na właściwym miejscu i sztuczny pasek stanu również działa. Od kilku wersji nie podmieniałem tego folderu a moje zmiany w css, to ograniczyły się do podmiany dwóch plików graficznych w skórce warm, bez zmiany ich nazwy.
A teraz co jest nie tak 2.9.38 test :
1. Jak widzę w Twoim przykładzie, podczas wstukiwania liter w wyszukiwarkę podświetlają się na żółto wszystkie odnalezione litery. U mnie pod firefoxem tylko pierwsza litera, a pod ie żadna.
2. W Iexplorerze wyświetlana zawartość strony nie jest wycentrowana, lecz przesunięta w lewą stronę.
3. Wyszukiwarka odnajduje osoby,obiekty,miejsca,instytucje,notatki lecz nie odnajduje zdarzeń.
Właśnie dlatego pytam, bo co dwie głowy to nie jedna. Racja. Nowa wyszukiwarka uniemożliwia przeglądanie wszystkich rekordów. A powinna. Czy jeśli dodam taką funkcjonalność, że wpisując np. gwiazdkę „*” (jeszcze tego nie ma — na wypadek gdybyś chciał sprawdzić) spowoduje się wyświetlenie wszystkich rekordów, to czy to coś zmieni i wówczas będę mógł wywalić stare listy z edytora?
No nie wiem. Wśród setek rekordów, a nawet tysięcy, ile razy trzeba będzie nacisnąć pokaż następne by trafić na właściwy. W starej wersji za pomocą szybkiej nawigacji i suwaka można w miarę szybko odnaleźć to co mnie interesuje. Nie zawsze to co nowe jest lepsze :)

Pytałeś o prawdziwy pasek stanu. U mnie działa pod obiema przeglądarkami, chociaż teraz gdy zaczął mi działać sztuczny, widzę jego zaletę - informacje są bardziej widoczne
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 1 lutego 2010, 17:46 przez Greg40, łącznie zmieniany 1 raz.
Grzegorz Kociubowski

Awatar użytkownika
Greg40
Kontakt:

Post autor: Greg40 » poniedziałek, 1 lutego 2010, 17:29

Dopiero teraz zauważyłem, że z boku wyszukiwarki jest rozwijalna lista opcji. Czy losowy rekord i lista rekordów w podpowiedzi już działają ?
Lista rekordów w komunikacie - fajna rzecz, ale nadal jestem za pozostawieniem starej listy w edytorze rekordów
Grzegorz Kociubowski

Awatar użytkownika
Greg40
Kontakt:

Post autor: Greg40 » sobota, 6 lutego 2010, 22:23

Wersja 2.9.39 test
ale nadal jestem za pozostawieniem starej listy w edytorze rekordów
Jednak chyba wycofam się z tego twierdzenia po tym co zobaczyłem w najnowszej wersji wyszukiwarki :oops:
Grzegorz Kociubowski

Awatar użytkownika
Maciej Róg
Kontakt:

Post autor: Maciej Róg » niedziela, 7 lutego 2010, 00:56

Cieszę się, że zbliżamy się do celu, czyli w moim przypadku zrobienia czegoś z dotychczas zamulającymi listami rekordów w edytorze. Jeśli nowa metoda ułatwia wyszukiwanie — to o to właśnie mi chodziło.

W 2.9.39 w kilku sytuacjach w wyszukiwarce mogą się pojawiać błędy. Usunąłem je od 2.9.40, jest już do ściągnięcia.

Wersja 2.9.40 powinna być ciekawa dla Ciebie z powodu jednego innego drobnego szczegółu :) Jeśli mam w jakiś sposób dopracować ów szczegół, napisz jak.
Maciej Róg
www.mrog.org

Awatar użytkownika
Greg40
Kontakt:

Post autor: Greg40 » niedziela, 7 lutego 2010, 11:33

Wersja 2.9.40 powinna być ciekawa dla Ciebie z powodu jednego innego drobnego szczegółu :) Jeśli mam w jakiś sposób dopracować ów szczegół, napisz jak.
Jest ok. Nic nie trzeba dodawać do nowego "szczegółu". Ostatnio pokochałem ascetyczną surowość widoku standardowego.
Pod Iexplorerem nie ma możliwości zmiany na dodany jeszcze jeden nowy wygląd. Nie wiem czy to u mnie błąd czy wina przeglądarki. Menu z wyglądem nie chce się przewijać wraz z ekranem i nie ma możliwości dotarcia do ostatniej skórki. Rozwiązaniem byłoby chyba zmniejszenie dołączonych do menu wyglądów skórek.
Zmienił bym jeszcze backgroundy w Piasku i Cieple. Do właściwego wyglądu każdy musi je sobie aktualnie przeskalować do używanej rozdzielczości ekranu.
Grzegorz Kociubowski

Awatar użytkownika
Maciej Róg
Kontakt:

Post autor: Maciej Róg » niedziela, 7 lutego 2010, 18:58

Uświadomiłeś mi, że czas domyślną skórkę ponownie uczynić domyślną. Jak może zauważyłeś, przestała być domyślna poprzez metaznacznik w pliku HTML, a więc nieco na około.
Greg40 pisze:Pod Iexplorerem nie ma możliwości zmiany na dodany jeszcze jeden nowy wygląd. Nie wiem czy to u mnie błąd czy wina przeglądarki. Menu z wyglądem nie chce się przewijać wraz z ekranem i nie ma możliwości dotarcia do ostatniej skórki. Rozwiązaniem byłoby chyba zmniejszenie dołączonych do menu wyglądów skórek.
Wina przeglądarki, która nie rozumie składni CSS

Kod: Zaznacz cały

position: fixed;
Niestety poza zmniejszeniem obrazków nic innego nie wymyślę. Czy skórkę Greg40 mam zostawić?
Greg40 pisze:Zmienił bym jeszcze backgroundy w Piasku i Cieple. Do właściwego wyglądu każdy musi je sobie aktualnie przeskalować do używanej rozdzielczości ekranu.
Jak mam to rozumieć? Chodzi mi konkretnie o piasek. Czy jakość tła jest dla Ciebie zbyt niska, czy o to chodzi? Czy jeszcze o coś innego?

Dziękuję i pozdrawiam,
MR
Maciej Róg
www.mrog.org

Awatar użytkownika
Maciej Róg
Kontakt:

Post autor: Maciej Róg » niedziela, 7 lutego 2010, 19:20

Greg40 pisze:Pod Iexplorerem (...) menu z wyglądem nie chce się przewijać wraz z ekranem i nie ma możliwości dotarcia do ostatniej
A gdybym w tej przeglądarce w ogóle wyłączył przewijanie menu? Byłoby statyczne po przewinięciu okna na samą górę. Dzięki temu również inne długie menu (np. ustawienia przeglądarki rekordów czy wykresów genealogicznych) byłyby widoczne w całości. W innych przeglądarkach mogę zostawić obecny stan poprzez CSS position:fixed.
Maciej Róg
www.mrog.org

Awatar użytkownika
Greg40
Kontakt:

Post autor: Greg40 » niedziela, 7 lutego 2010, 20:14

Jak mam to rozumieć? Chodzi mi konkretnie o piasek. Czy jakość tła jest dla Ciebie zbyt niska, czy o to chodzi? Czy jeszcze o coś innego?
Chodzi mi o to że rozwiązanie tła w Drewnie lub Greg40 (to tło mógłbyś zostawić lecz proszę zmień jego nazwę :lol: ) jest bardziej uniwersalne i wygląda niemal jednakowo niezależnie od stosowanej przez użytkownika rozdzielczości ekranu.
Tło Piasek w rozdzielczości 1024x768 wygląda dobrze i jego wysokość 47px po zastosowaniu repeat nie powoduje zmiany jakości tła, lecz gdybym był uparty i chciał mieć oba ciemniejsze paski po bokach ekranu muszę go sobie przeskalować z długości 1920px do 1004px. Może wyjściem była by zmiana na background-position: center top; Boczne paski byłyby widoczne tylko w rozdzielczości do której tło zostało przystosowane. Jeśli chodzi Ciepło to w rozdzielczości 1024x768 (a aktualnie uznawanej jako najczęściej używana) to tło nie ma racji bytu, chyba że użytkownik sam je sobie przeskaluje w programie graficznym.
Grzegorz Kociubowski

Awatar użytkownika
Greg40
Kontakt:

Post autor: Greg40 » niedziela, 7 lutego 2010, 20:22

A gdybym w tej przeglądarce w ogóle wyłączył przewijanie menu? Byłoby statyczne po przewinięciu okna na samą górę. Dzięki temu również inne długie menu (np. ustawienia przeglądarki rekordów czy wykresów genealogicznych) byłyby widoczne w całości. W innych przeglądarkach mogę zostawić obecny stan poprzez CSS position:fixed.
Można tak zrobić. Iexplorera używam tylko testowo do jsfamilia. Prędkość działania skryptu pod tą przeglądarką jest delikatnie mówiąc zniechęcająca :)
Grzegorz Kociubowski

Awatar użytkownika
Maciej Róg
Kontakt:

Ad. Piasek

Post autor: Maciej Róg » poniedziałek, 8 lutego 2010, 00:12

Greg40 pisze:lecz gdybym był uparty i chciał mieć oba ciemniejsze paski po bokach ekranu muszę go sobie przeskalować z długości 1920px do 1004px.
Jeśli Cię denerwuje, że z prawej strony w obrazku tła też jest ciemniejszy pasek, którego 99,9% osób nie widzi (Ty jak widać to sprawdziłeś :wink: ) — to mogę go usunąć. Skórka była planowana początkowo z dwoma paskami z lewej i prawej dla 1024px. Odkąd mam większy ekran, prawy pasek celowo wyleciał nawet poza mój ekran, tak aby 99,9% widziało tylko jeden z lewej strony. Jak rozumiem, nawet Ty nie widzisz prawego paska, więc rozumiem, że tak naprawdę problemu nie ma :) Ale żeby nie było, prawy usunę.
Greg40 pisze:background-position: center
Nie wchodzi w rachubę.
Greg40 pisze:Jeśli chodzi Ciepło (...) to tło nie ma racji bytu
Zastanawiałem się nawet, czy tej skórki nie usunę całkiem.
Greg40 pisze:w tej przeglądarce w ogóle wyłączył przewijanie menu
Tak zrobię w IE.
Greg40 pisze:Prędkość działania skryptu pod tą przeglądarką jest delikatnie mówiąc zniechęcająca
Na szczęście jest stary dobry FF.

Dzięki i pozdrawiam,
MR
Maciej Róg
www.mrog.org

Awatar użytkownika
Maciej Róg
Kontakt:

2.9.41.test

Post autor: Maciej Róg » poniedziałek, 8 lutego 2010, 10:57

2.9.41.test
Usunąłem wygląd „Ciepło”, zmieniłem nazwę nowego na „Szare”, w „Piasku” oficjalnie będzie tylko jeden pasek, chyba że ktoś ma więcej niż 1900px (jeśli masz, napisz). MS-Win-IE ma statyczne menu.
Maciej Róg
www.mrog.org

ODPOWIEDZ